Zdobyliśmy brąz na 112 Międzynarodowych Targach Wynalazczości „CONCOURS LÉPINE”.

W niedzielę 12 maja zakończyły się 112. Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine”, organizowane pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tegorocznej edycji targów stoiska polskie zaprezentowały 31 wynalazków oraz 10 projektów design. Jednak nie tylko ilością innowacyjnych rozwiązań możemy się poszczycić. Ich wysoka jakość jest co roku dostrzegana i doceniana przez międzynarodowe grono jurorów.

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był Prefekt Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Louis Lépine stworzył Targi-Konkurs, nazwane następnie jego imieniem. W czasie swej ponad 100-letniej działalności Concours Lépine zaprezentował i wypromował takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, laryngoskop, szkła kontaktowe, pompka do odsysania toksyn po ukąszeniach, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, spadochron indywidualny i automatycznie otwierający się, długopis, maszynę do pisania.

W 2013 roku Targi zgromadziły ponad 500 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 14 krajów świata miedzy innymi Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Rosja, Iran, Maroko, Tajwan, Chiny. Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych (poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport, przemysł) oraz narodowych. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali odbyło się w dniu 11 maja 2013.

W czasie uroczystości przewodniczący jury podkreślił wysoki poziom polskich wynalazków oraz profesjonalne przygotowanie ekspozycji. W uroczystości wzięło udział wielu gości honorowych reprezentujących m.in.: Prezydenta Francji, Ministra Nauki, Ministra Przemysłu, Prefekta Policji oraz Międzynarodową Organizację Własności Intelektualnej WIIPA. Ze strony Ambasady RP w Paryżu obecny był Pan Paweł Resztak- Pierwszy Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji.

Wynalazcy z Instytutu Matematyki i Kryptologii - prof. dr hab. inż. Jerzy Gawinecki, dr inż. Piotr Bora i zespół kryptologów z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów firmy TRANSBIT Sp. z o.o. zostali odznaczenia brązowym medalem za wynalazek „Kryptografia wykorzystująca krzywe eliptyczne w zastosowaniach do terminali teleinformatycznych przeznaczonych do pracy w sieciocentrycznych systemach koalicyjnych i narodowych.” Nagrodzonym wynalazcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.