Brussels Innova 2015

DSCN3078      Transfer technologii i wdrażanie postępu, to główna idea tegorocznej edycji Światowych Targów „BRUSSELS INNOVA 2015”, które zakończyły się 21 listopada.  Na Targach swoje osiągnięcia zaprezentowały delegacje pochodzące z 15 krajów świata, w tym także z Polski.

Polscy wystawcy zademonstrowali w sumie 71 wynalazków, a patronat nad polskim pawilonem sprawował Jego Ekscelencja Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Harazim oraz Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych Leszek Rafalski.  Zaprezentowane rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki. Stopień zaawansowania przedstawianych projektów był różny, od zaawansowanych, przez wdrożenia pilotażowe, aż do tych, które są już gotowe do przemysłowych wdrożeń czy też do szerokiej komercjalizacji. Na Targach znalazły się także stoiska promocyjne Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Wschodniej oraz Województwa Łódzkiego.

Wszystkie zaprezentowane przedsięwzięcia brały udział w konkursie wynalazków EUREKA Targów BRUSSELS INNOVA, w ramach którego przyznane zostały nagrody oraz wyróżnienia.

Na takiej imprezie naukowej nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej, która w tym roku reprezentowana była przez pracowników Wydziału Cybernetyki, Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa oraz Wydziału Elektroniki. Srebrnym medalem wyróżniono Wielofunkcyjny system pomiarowy do precyzyjnej metrologii czasu i częstotliwości stworzony przez dr. hab. inż. Ryszarda Szpleta, dr. inż. Zbigniewa Jachnę, mgr. inż. Krzysztofa Różyca, mgr. inż. Pawła Kwiatkowskiego, dr. inż. Tadeusza Sondeja, mgr. inż. Marka Sawickiego. Złotym medalem jury uhonorowało iSulin czyli mobilny system sensoryczny i bezinwazyjną metodę monitorowania zdrowia diabetyków wykorzystującą wielowidmową fotopletyzmografię, którego twórcami są mjr dr inż. Mariusz Chmielewski, ppor. mgr inż. Damian Frąszczak, ppor. mgr inż. Ernest Szczepaniak, ppor. mgr inż. Krzysztof Jakubowski, ppor. mgr inż. Dawid Bugajewski. Złoty medal wraz z nagrodą specjalną przyznano Przetwornicy DC-DC z zaimplementowanym algorytmem MPPT dedykowaną do zastosowań w fotowoltaice stworzoną przez mgr. inż. Kamila Kutkowskiego i dr inż. Jana Szczurko.

Brussels Innova to doskonała okazja do wyróżnienia wybitnych osobistości ze świata nauki i techniki za ich dorobek i dokonania. 20 listopada w Urzędzie Komunalnym Saint-Josse-ten-Noode odbyła się ceremonia dekoracji, podczas której Burmistrz Brukseli wręczył zaproszonym gościom odznaczenia. Wśród wielu znakomitości znalazł się  Dziekan Wydziału Cybernetyki, prof. dr hab. n.mat. inż. Jerzy August Gawinecki, który w uznaniu zasług został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Wynalazczości Królestwa Belgii.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym wynalazcom i życzymy wielu wpsaniałych sukcesów w przyszłości.