Polski wynalazek na międzynarodowych targach CeBIT 2011

W dniach 1-5 marca 2011 r. odbywały się w Hanowerze targi CeBIT 2011, największe na świecie targi w branży ICT (Information and Communications Technology). Obejmują one międzynarodową wystawę i liczne kongresy specjalistyczne, a także imprezy firmowe, fora dyskusyjne oraz inicjatywy networkingowe. Organizatorem tych największych na świecie targów computer-expo jest spółka Deutsche Messe AG.

 

W tegorocznych targach CeBIT 2011 wzięło udział ponad 4200 firm z 70 krajów z całego świata. Firmy i korporacje, podczas odbywających się codziennie wystaw, konferencji oraz salonów, prezentowały swoje najnow-sze produkty i osiągnięcia: sprzęt, oprogramowanie oraz innowacje technologiczne. Polska na międzynarodo-wych targach teleinforma-tycznych CeBIT 2011 miała własną powierzchnię wysta-wową, na której promowane były wszystkie regiony naszego kraju – ich infra-struktura oraz potencjalne możliwości istotne dla prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej.

W drugim dniu targów Dyrektor Instytutu Matematyki i Kryptologii prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki wraz z członkiem zarządu WASKO S.A. dr hab. inż. Aleksandrem Nawratem zaprezentowali Szyfrator Narodowy, nagrodzony Grand Prix IWIS 2010, Złotym Medalem z Wyróżnieniem IWIS 2010 oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze. Urządzenie wytworzone w ramach konsorcjum Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej oraz WASKO S.A. było jedynym wynalazkiem prezentowanym w polskiej strefie wystawienniczej. Idea prezentowanego urządzenia doskonale wpisuje się w motto tegorocznych targów CeBIT 2011 „The Power of Creativity and Innovation”. Szyfrator Narodowy jest nowoczesnym polskim urządzeniem szyfrującym, używającym bezpiecznych komercyjnych i narodowych algorytmów kryptograficznych, zbudowanym w oparciu o pojedynczą strukturę programowalną FPGA. W urządzeniu zaimplementowano oryginalny system kryptograficzny oparty o krzywe eliptyczne. Szyfrator Narodowy jest odporny na ataki fizyczne, jak również wykorzystujące analizę promieniowania elektromagnetycznego i ulotu przewodzonego. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a samo urządzenie zebrało liczne pochwały.

Jarosław Łazuka
Kamil Kaczyński

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.