Szyfrator Narodowy nagrodzony na 110 Międzynarodowych Targach Wynalazczości „CONCOURS LÉPINE”.

W dniach między 28 kwietnia a 8 maja 2011 r. w Paryżu miały miejsce jubileuszowe, 110 Międzynarodowe Targi Wynalazczości CONCOURS LÉPINE, nad którymi honorowy patronat sprawował Prezydent Francji - Nicolas Sarkozy. Tradycja organizowania tych targów sięga 1901 r., kiedy to odbyły się one po raz pierwszy. CONCOURS LÉPINE mają we Francji status najbardziej prestiżowej wystawy promującej wynalazczość. Prócz prezentacji osiągnięć, które oceniane były przez 49 jurorów, uczestnicy targów brali udział w konkursie na najciekawsze innowacje z rozmaitych dziedzin nauki i techniki. Ukoronowaniem konkursu były medale, które po uroczystym ogłoszeniu wyników w dniu 7 maja, wręczono twórcom wynalazków.

 

W tegorocznej wystawie wzięły udział delegacje z 14 krajów prezentując ponad 500 wynalazków obejmujących 12 branż tematycznych. Osiągnięcia przedstawiane były w pawilonach oraz na stanowiskach indywidualnych.

W Paryżu nie zabrakło polskich akcentów, bowiem Polacy wystawili 28 wynalazków, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Polski pawilon został odwiedzony m.in. przez przedstawiciela Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we Francji: Pana Andrzeja Szteligę.

W polskiej strefie wystawienniczej nie mogło zabraknąć stworzonego przez prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzego Gawineckiego i zespół kryptologów z Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY WAT oraz inżynierów WASKO S.A. „Szyfratora Narodowego”. Jest to nowoczesne urządzenie szyfrujące realizujące szyfrowanie danych w sieciach teleinformatycznych. W Szyfratorze Narodowym zastosowany został autorski kryptosystem bazujący na krzywych eliptycznych, innowacyjne układy programowalne, a także specjalna obudowa uniemożliwiająca przeprowadzenie ataków fizycznych. Urządzenie jest odporne na ataki poboru mocy, a także na ataki wykorzystujące zjawisko ulotu elektromagnetycznego. Szyfrator może zostać wykorzystany do szyfrowania danych poprzez szereg interfejsów począwszy od klasycznego RS-232, a skończywszy na łączu światłowodowym. Oferowany poziom bezpieczeństwa pozwala na wykorzystanie urządzenia do zastosowań komercyjnych jak i specjalnych.

Wynalazek doceniony poprzednio Grand Prix IWIS 2010, Złotym Medalem z Wyróżnieniem IWIS 2010, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze oraz Złotym Medalem INTARG 2011, uzyskał również bardzo wysoką ocenę podczas paryskich targów, czego dowodem jest przyznanie mu Złotego Medalu 110 Międzynarodowych Targów Wynalazczości „CONCOURS LÉPINE”.

Kamil Kaczyński
Jarosław Łazuka

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.