Kryptolodzy z WAT-u na konferencji CRYPTO 2011.

CRYPTO to największa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona kryptografii i kryptoanalizie. Jej organizatorem jest International Association for Cryptologic Research (IACR). Inicjatywa powstania IACR została zgłoszona podczas CRYPTO ’82, a CRYPTO ’83 było pierwszą konferencją sponsorowaną przez tą organizację. Począwszy od roku 1981 konferencja odbywa się na terenie kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

 

Tegoroczna edycja CRYPTO odbywała się w dniach 14-18 sierpnia. Wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników – ponad 400. Rekordowa była także liczba zgłoszonych prac – 230 z czego zaakceptowane zostało 42. Do najciekawszych prezentacji należały:

  • „Illegitimi Non Carborundum”, Ron Rivest
  • „The PHOTON family of Lightweight Hash Functions”, Jian Guo
  • „Classical Cryptographic Protocols in a Quantum World”, Fang Song

Na uwagę zasługiwały także dwie prezentacje wygłoszone na rump session: „Biclique cryptanalysis of the full AES” przedstawiona przez zespół Andrey Bogdanov, Dmitry Khovratovich, Christian Rechberger oraz “GOSTBUSTERS 2” Adiego Shamira.

Na CRYPTO 2011 nie mogło zabraknąć kryptologów z WAT – mgr inż. Michała Gleta oraz mgr inż. Kamila Kaczyńskiego. Reprezentacja IMiK nawiązała wiele nowych znajomości z wybitnymi uczonymi z całego świata, między innymi z Davidem Kahnem, znawcą historii kryptologii, autorem „Łamaczy kodów” („The Codebreakers”) – książki opisującej dzieje kryptologii od czasów starożytnego Egiptu do dnia dzisiejszego.

Podsumowując należy uznać CRYPTO 2011 za bardzo udaną konferencję, obfitującą w wiele interesujących i odkrywczych prac naukowców z całego globu. Za wspaniałą organizację tak wielkiego przedsięwzięcia chcemy podziękować General Chair konferencji – Tomasowi Shrimptonowi oraz całemu zespołowi UCSB.

Kamil Kaczyński

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.