Z wizytą na IICWG

Od trzech lat zespół kryptologów z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT wraz z pracownikami firmy Transbit pracuje nad 1urządzeniem zgodnym ze standardem SCIP (Secure Communication Interoperable Protocol). W ramach projektu badawczo-rozwojowego stworzony został demonstrator, a następnie już pełnoprawny produkt pod nazwą AC-16SCIP. Wpaździerniku br. po raz kolejny skutecznie przeszedł testy zgodności z innymi urządzeniami tej klasy.

 

Miało to miejsce w trakcie odbywającego się w dniach 17-22 października br. 19 IICWG (International Interoperability Control Work Group) Meeting. Tym razem spotkanie to odbyło się w Annapolis – stolicy stanu Maryland na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie kraje NATO współpracujące przy tworzeniu tego standardu i posiadajace własne urządzenia tej klasy. W trakcie pięciu dni prac przedstawione zostały postępy, jakie poczyniły poszczególne firmy/organizacje przy tworzeniu swoich urządzeń (nasze urządzenie prezentował Maciej Kaczkowski z firmy Transbit), a także spotkania grup roboczych mające na celu rozwój samego standardu. Wzmożone prace przyniosły zmiany przede wszystkim w kwestii certyfikatów dla urządzeń oraz kwestii sygnalizacyjnych, które są kluczowe dla nawiązania połączenie przez dwa urządzenia.

Poza pracami czysto teoretycznymi, przeprowadzono największe, jak do tej pory (poprzedni rekord należał do spotkania, które współorganizowaliśmy w Krakowie), testy kompatybilności wyprodukowanego sprzętu. Ciekawostką tegorocznych testów było użycie do nich komercyjnych łączy operatorów telefonii. Na taki właśnie krok zdecydował się nasz zespół i przy wykorzystaniu sieci operatora komórkowego PLUS GSM nawiązane zostało połączenie szyfrowane z wykorzystaniem stworzonego na potrzeby SCIP kodowania mowy. Testy zakończyły się sukcesem a wyprodukowane przez nas urządzenie połączyło się ze sprzętem firm Epicom i Tecnobit.Poza częścią czysto oficjalną uczestnicy mieli także okazję zwiedzić Akademię Marynarki Wojennej USA, która znajduje się właśnie w Annapolis. Poza zwiedzeniem okazałego kompleksu Akademii, uczestnicy mieli okazję zobaczyć ostatnią w tym roku paradę kadetów.

Kolejne spotkanie już w maju 2012 r. w Toledo (Hiszpania). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na odbywających się tam testach urządzenie połączy się z kolejnymi produktami konkurencji. Możliwe, że do tego czasu rozpocznie się proces certyfikacji urządzenia, co pozwoli powoli wdrażać je do zastosowań w polskiej armii.

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.