Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej zdobyło srebrny medal Concours Lepine 2014.

W dniu 11 maja zakończyły się 113 międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lepine”. Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Francji oraz Prefekt Policji. Targi te są poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technologicznego. Tradycja organizacji targów sięga roku 1901. Ówczesny Prefekt Paryskiej Policji - Louis Lepine w imię walki z kryzysem ekonomicznym stworzył konkurs, który następnie nazwano jego imieniem. Na targach wypromowano wiele przełomowych wynalazków, takich jak silnik dwusuwowy, sztuczne serce, sztuczne płuco, szkła kontaktowe, odkurzacz elektryczny, zmywarka do naczyń, długopis i maszyna do pisania.

 

W tegorocznej edycji targów na polskim stoisku zaprezentowano 33 wynalazki. Wśród prezentowanych rozwiązań znalazło się także "Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej", którego autorem jest prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki wraz z zespołem Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY WAT, ZUT i Unizeto Technologies. Wynalazek został nagrodzony srebrnym medalem Concours Lepine.

Podstawę mobilnego urządzenia do ochrony informacji niejawnej stanowią dwa elementy:

  • specjalizowany moduł kryptograficzny klasy SP stanowiący źródło zaufania poprzez zapewnienie kontroli integralności kodu i danych konfigurujących urządzenie.
  • • struktury dostępu, które pozwolą generować odpowiednie mechanizmy ochrony informacji. Do tego celu wykorzystywane są m.in. schematy szyfrowania grupowego dowolnie predefiniowaną strukturą przywilejów.

Urządzenie składa się z internetowej aplikacji oraz sprzętu, który swoim kształtem przypominał będzie pastylkę, która będzie podłączana do urządzenia mobilnego. To właśnie kolor tej pastylki (zielony- urządzenie bezpieczne, czerwony- urządzenie zhakowane) będzie stanowił dla użytkownika informację na temat bezpieczeństwa jego urządzenia.

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.