Zdobyliśmy brązowy medal na targach Concours Lepine 2017.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 10, maj 2017 14:37
- Kamil Kaczyński
W niedzielę 8 maja zakończyły się 116 Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lepine”, poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technologicznego. Tegoroczna edycja została zorganizowana pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji. Targi Concours Lepine organizowane są od 1901 roku. Ich organizatorem był ówczesny Prefekt Policji, Louis Lepine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi w formie konkursu, nazwane następnie jego imieniem.
Tegoroczna edycja Targów zgromadziła ponad 600 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z kilkunastu krajów świata, między innymi z Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Rosji, Iranu, Maroka, Bośni i Hercegowiny, Tajwanu i Chin. Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych (poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport, przemysł) oraz narodowych.
W tegorocznej edycji Targów, polscy wystawcy zaprezentowali 15 wynalazków z dziedzin takich jak ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, mechanika, inżynieria, energetyka, informatyka oraz innych. Wśród prezentowanych rozwiązań znalazł się także wynalazek z Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydziału Cybernetyki WAT – „System steganograficzny wykorzystujący kody trójkowe”, opracowany przez prof. dr. hab. n. mat. inż. Jerzego Gawineckiego oraz mgr. inż. Kamila Kaczyńskiego . Wynalazek został nagrodzony przez jury brązowym medalem Concours Lepine oraz medalem Europe France Inventeurs.
System steganograficzny wykorzystujący kody trójkowe pozwala na wytworzenie kanału ukrytej komunikacji z wykorzystaniem otwartych źródeł. Cechuje się znacząco poprawionymi podstawowymi parametrami, takimi jak średnie zniekształcenie i współczynnik osadzania, tym samym cechując się ponadprzeciętnym poziomem bezpieczeństwa. System steganograficzny może zostać wykorzystany wszędzie tam, gdzie istotne jest nie tylko zapewnienie poufności komunikacji, ale także ukrycie samego faktu jej prowadzenia. Wytworzony system jest szczególnie przydatny w krajach, których wewnętrzne regulacje nie pozwalają na stosowanie rozwiązań kryptograficznych.