Inova Croatia 2018

 

inova 2018 58   W dniu 17 listopada 2018 zakończyła się 43. edycja Międzynarodowych Targów Wynalazczości INOVA CROATIA, organizowana przez Croatian Association of Inventors (Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców)  oraz TERA TEHNOPOLIS Ltd. Międzynarodowym współorganizatorem Targów jest World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA). Targi poświęcone są promowaniu innowacyjności w Chorwacji i na skalę międzynarodową. Podczas targów INOVA prezentowane są wynalazki, innowacje i nowe produkty. Dodatkowo wydarzenie to jest doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz współpracy pomiędzy wynalazcami i przedsiębiorcami z różnych krajów. 

   W tym roku na stoisku polskim zaprezentowano 12 wynalazków, których innowacyjność  i kreatywność została doceniona przez międzynarodowe jury, delegacje innych krajów oraz zwiedzających.  

   Wojskowa Akademia Techniczna była reprezentowana przez mgr. inż. Kamila Kaczyńskiego, pracownika Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydziału Cybernetyki i jego wynalazek "System steganograficzny wykorzystujący losowe kody liniowe". Rozwiązanie zostało wyróżnione srebrnym medalem Inova Croatia 2018. Zastosowane w stegosystemie metody kodowania syndromami losowych kodów liniowych pozwalają na poprawę wszystkich parametrów wybranego alorytmu steganograficznego, co przekłąda się zarówno na zwikszenie pojemności, jak i na obnizenie liczby wprowadzonych do nośnika zniekształceń. Modyfikacja taka może zostać wykorzytana do wytworzenia tajnego kanału łączności, np. poprzez popularne komunikatory internetowe. 

   Ogółem na targach zaprezentowano ponad 270 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów świata. Poza wystawami z Chorwacji swoje wynalazki prezentowali również wystawcy m.in. z Hong Kongu, Filipin, Japonii, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Mołdawii, Rosji, Tajwanu, Rumunii i Polski.  Targi odwiedziły również liczne stowarzyszenia promujące wynalazczość różnych krajów, m.in. Bośni i Hercegowiny, Tajwanu, Iranu, Indonezji, Rumunii, Mołdawii i Polski. Wszystkie wynalazki wzięły udział w konkursie, w ramach którego jury, dokonało ich oceny przyznając medale i dyplomy.  Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali odbyło się w sobotę 17.11.2018. W czasie uroczystości zostało nagrodzonych wiele wynalazków, a wystawcy z Polski odnieśli znaczący sukces.  Targi INOVA odwiedził również premier Chorwacji, Andrei Plenković. 

   INOVA jest tradycyjną narodową wystawą wynalazków, na której od 1971 roku regularnie prezentowane są najlepsze wynalazki z Chorwacji i innych krajów świata. Przez 43 lata dzięki wydarzeniu, które promuje i symbolizuje innowacyjność, zaprezentowano i wypromowano tysiące wynalazców chorwackich oraz setki międzynarodowych. Są to największe Targi Wynalazczości odbywające się w Chorwacji, jedne z 10 największych na świecie.

   Wynalazki prezentowane są na stoiskach indywidualnych lub grupowych, a następnie oceniane przez międzynarodowe Jury, które przyznaje medale brązowe, srebrne oraz złote. Jury wybiera również laureatów licznych nagród specjalnych: INOVA Grand Prix Award, INOVA Best International Exhibitor Award (Nagroda dla najlepszego międzynarodowego wystawcy), Young Inventor of the Year (Młody Wynalazca Roku), Mayor of Zagreb Special Award (Specjalna nagroda mera Zagrzebia).Wystawcy również mogą nominować wynalazki, które najbardziej przyciągnęły ich uwagę do Nagrody specjalnej św. Marka. 

 

 

Uwaga! Ten serwis wykorzystuje cookies i inne podobne technologie! Polityka cookies.